Портрет – один з найпоширеніших жанрів у фотографії. Він не просто передає зовнішні риси людини. Створений при відповідному світлі і при вірних умовах фотопортрет здатний трохи прочинити душу моделі, показати її справжнє «Я». При цьому зробити гідний, зачаровує кадр можна навіть в домашніх умовах: в приміщенні або на вулиці. Головне – знати кілька основних правил створення фотопортрета.
Як підготуватися до портретної зйомки
Створення портрета починається задовго до самої зйомки, як мінімум – за пару днів. Перш ніж відправлятися на локацію, обом учасникам процесу належить виконати певну роботу:
- Моделі слід ретельно продумати свій образ, підібрати відповідні прикраси (особливо сережки і намисто, тому що саме вони будуть в кадрі), зробити пробний макіяж (слід уникати перламутрових відтінків і одночасного акценту на очах і губах);
- Фотографу належить виконати ряд більш серйозних завдань: підібрати локацію, освіжити в пам’яті приклади портретів (як приклад – подивитися вдалі фотографії в соцмережах), внести передоплату за студію (якщо планується студійна зйомка) і підготувати обладнання.
Головне – не починати виконувати всі ці дії за півгодини до виходу. В такому випадку можна просто упустити щось важливе.
Необхідне обладнання
Якісний фотопортрет вимагає використання відповідного обладнання. Щоб зробити гарний кадр в студії, фотографу знадобляться: відбивач, стріпбокс, рефлектори, софтбокс. Ці інструменти необхідні для настройки світла, ігри з ним. У деяких студіях оренда обладнання включена в загальну вартість. Даний момент також слід уточнити перед тим, як знімати портрет в орендованому приміщенні. Буде потрібно обладнання і в разі фотографування на вулиці. Але в даному випадку число інвентарю обмежується двома одиницями:
- Відбивач (він стане в нагоді для того, щоб прибрати контрастні тіні, вирівняти освітлення, додати зображенні обсяг);
- Спалах (актуальна вона як увечері, так і в сонячну погоду в полудень, коли з-за прямих променів сонця на обличчі фотографируемого дитини або дорослого можуть утворитися тіні).
Ну і найголовніше – фотоапарат. Причому мова йде не тільки про професійних дзеркальних камерах. Сучасні смартфони нітрохи не поступаються просунутим фотоапаратів за якістю створюваного зображення. Зробити цікавий, захоплюючий знімок можна і на Айфон (звичайно, бажано використовувати одну з останніх моделей телефону).
Світло
Про особливості висвітлення варто поговорити докладніше. При роботі в студії фотографу необхідно створювати світлові схеми, використовуючи при цьому все перераховане вище обладнання і спалаху. За допомогою променів освітлювальних приладів можна змінювати акценти фотографії. При роботі на вулиці створювати світлові схеми не потрібно. Але перед тим, як фотографувати портрет, слід уважно вивчити прогноз погоди, а також годинник сходу / заходу сонця. Найбільш вдалим для створення фото вважається час:
- Пара годин після того, як зійшло сонце;
- Пара годин до заходу сонця (або на заході сонця).
Фотографувати з жорстким сонячним світлом опівдні на вулиці не варто. В цей час промені спрямовані перпендикулярно землі, з-за чого на всі об’єкти (в тому числі і саму модель) падає тінь. Так, усунути її можна за допомогою спалаху або відбивача. Але в першому випадку об’ємність зображення зменшиться, а по-другому – доведеться вдатися до допомоги третіх осіб, тому що одночасно і фотографувати, і тримати світловідбивачі в потрібному положенні неможливо.
Правила кадрування
Фотопортрет – це не тільки зображення обличчя людини. Межі такого знімка можуть бути ширшими. Важливо – правильно їх формувати. До основних правил кадрування портретних фотографій відносяться:
- Чи не Кадрування фото на рівні суглобів (неважливо що це: зап’ясті, коліна, пальці або лікті);
- Рекомендованими зонами кадрування портрета вважаються: талія моделі, зона передпліч, ключиці;
- Кадрування кадр в процесі зйомки;
- Користуйтеся правилом третин/золотого перетину.
Пам’ятати ці рекомендації важливо. Але також важливо експериментувати. Багато шедеври не вписуються в жодні «рамки». Але при цьому вони чіпляють погляд, змушують людей захоплюватися. Тому завжди робіть кілька кадрів однієї і тієї ж пози моделі, кадріруя її по-різному.
Правильна висота точки зйомки
Ракурс – сильна штука. Він здатний як перетворити модель, так і повністю «вбити» її привабливість. Нормою вважається установка фотоапарата на рівні очей. Такий варіант дозволяє передати максимально точну картинку, адже саме з такого становища модель бачать навколишні. Також використовувати можна нижні і верхні точки зйомки. Перші дозволяють звільнити кадр, зробити його просторим. Останні допомагають чітко промальовувати фігури, окремі деталі.
Як розмити фон
Головне правило розмитого фону – відстань. Між моделлю та знаходяться позаду неї фоном повинна бути дотримана дистанція. Фокусувати об’єктив слід на фотографується. Також зробити фон розмитим можна з шляхом:
- Сильного відкриття діафрагми;
- Збільшення фокусної відстані (іншими словами – використання максимального зуму).
Налаштувати дані параметри можна як у фотоапараті, так і в більшості сучасних телефонів. При цьому в обох випадках в пристрої є режим «портретне фото», при якому всі значення підлаштовуються автоматично.
Як фотографувати портрет дзеркальним фотоапаратом
Для початківців фотографів, які тільки придбали професійне обладнання, рекомендується встановлювати такі значення на ньому:
- Діафрагма – f / 4-f / 2,8;
- Витримка – 1/60 сек;
- Баланс білого – стандартний;
- ISO – 100-400.
Якщо ви недавно придбали фотоапарат, то перед тим, як знімати портрети на зеркалку в ручному режимі, скористайтеся автоматичним. При цьому особливу увагу приділяйте встановлюються параметрам. Ручний режим створення фотопортрета вимагає більш глибоких знань композиції, роботи фотокамери і не тільки. Про нього краще прочитати докладніше.
Як фотографувати портрет на телефон
При створенні портретної фотографії за допомогою телефону слід дотримуватися кількох рекомендацій:
- Не використовуйте зуммирование;
- Експериментуйте з налаштуваннями мобільного камери (краще це робити перед тим, як знімати портрет на телефон в приміщенні або на вулиці);
- Використовуйте вбудовану сітку.
Раніше вже було сказано, що багато телефонів підтримують режим портретної зйомки. Він може стати справжнім порятунком для фотографів-початківців. Якщо ж ви зацікавлені в тому, щоб робити незвичайні фотографії без автоматичних налаштувань – вивчіть питання їх створення за допомогою телефону більш докладно. І не забувайте: якщо ви хочете сфотографувати дійсно красиві портрети людей, намагайтеся викликати у них емоції. Смуток і радість завжди яскраво відображаються на знімках і роблять зображення більш глибокими, душевними.